معرفی

در یک نگاه، «اداره توسعه فرهنگ شهروندی»، متولی اصلی تحقق فرهنگ شهروندی در جامعه شهری اصفهان بوده و یکی از مراکز عمده ای است که به اشاعه آداب، اخلاق و سلوک اجتماعی در جامعه یاری می رساند.

هدف اصلي از تأسيس این اداره، ارتقاء‌ فرهنگ شهروندي و آشنايي شهروندان اصفهاني با تعريف «شهر،‌ شهروند و موضوعات شهروندي» به منظور ايجاد حس تعلق در آنها نسبت به شهر و همشهریانشان بوده است. تقويت ارتباط كودكان با شهر زیبایشان اصفهان، آشنايي با محيط زيست آن، آثار تاريخي چشم نوازی که در این خطه قرار گرفته و به طور کلی شناخت قابلیتها و ظرفیتهای سرشار و غنی شهر اصفهان از دیگر اهدافی است که اداره توسعه فرهنگ شهروندی به تحقق آنها یاری می رساند.

علاوه بر این، یکی از مهمترین شاخصه های فرهنگ اجتماعی، آشنایی با حقوق و ضوابط شهروندی و تلاش برای رعایت آنهاست از این رو، اداره توسعه فرهنگ شهروندی شهرداری اصفهان با بهره گیری از شيوه های نوين آموزشي، به طور مستمر آموزه هاي شهروندي را به مردم اصفهان انتقال می دهد تا این مفاهیم در وجود شهروندان نهادینه گردد.

اداره توسعه فرهنگ شهروندي تلاش می کند به مردم شهرش يادآور شود كه اگر پايبند به اصول اخلاقي،‌ رفتاري و اعتقادي باشيم،‌ مي توانيم در كنار هم، در اصفهان،‌ شهر زيباي خدا با آرامش خاطر زندگي كنيم. اداره توسعه فرهنگ شهروندی شهرداری اصفهان، سالهاست که با تلاش خستگی ناپذیر خود، می کوشد مشکلات و معضلات شهری را با مردم درمیان گذاشته و آنها را با عناصری از فرهنگ شهروندی که به حل مشکلات یاد شده یاری می رساند، آشنا سازد. خوشبختانه فعالیتهای این اداره از ابتداي سال 1385 از جنبه تبليغاتي بيرون آمده و بيشتر شكل محتوايي و آموزشي به خود گرفته است که نتیجه آن در ارزشیابی ها و نظرسنجی های صورت گرفته از مردم کاملا مشهود است.

تحقق فرهنگ شهروندی و اشاعه آن در زوایای مختلف شهر، طبیعتا به صبر و حوصله بسیار نیاز دارد و مدیریت و کارکنان اداره توسعه فرهنگ شهروندی با عشق و علاقه ای که به شهر و همشهریانشان می ورزند، تلاش می کنند با سعه صدر کامل به انجام این امر مهم اقدام نموده و خدمتگزار مردم شریف شهر اصفهان باشند. تهیه و انتشار مجموعه کتب شعر ویژه کودکان با عنوان هفته فرشته، داستانهای کودکانه زی زی، بروشورهای شهروندی، جورچینهای کاغذی با موضوع شهروندی، بنرها و پوسترهای شهروندی و.. شماری از محصولاتی است که در کمیته فرهنگ شهروندی شهرداری اصفهان تهیه شده و در اختیار مردم قرار گرفته است.

برخی دیگر از محصولات تهیه شده در این اداره به شرح ذیل است:

 

 

 

همچنین بخوانید: